top of page
  • Infopesa OÜ

Ettevõtlustoetused ja nende taotlemine

Updated: Feb 25

Mõnikord on hea äriidee olemas, aga algkapitali selle elluviimiseks napib. Või hoopis soov peale rahulikku ettevõtluse algust hoogsalt edasi areneda ja laieneda. Siin tulevad appi erinevad ettevõtlustoetused:


ettevõtlustoetused: Töötukassa ettevõtlusega alustamise toetus (EVAT), kohaliku omavalitsuse Starditoetus, EAS starditoetus, LEADER-programmi toetused (PRIA).

Töötukassa ettevõtlusega alustamise toetus (EVAT) - kui oled Töötukassas töötuna registreeritud, siis Sul on võimalus taotleda kuni 6000€ suurust ettevõtlusega alustamise toetust. Mõned eeltingimused muidugi on - täpsemat infot leiab Töötukassa lehelt.

Kui aga tingimused täidetud, siis tuleb võtta kätte ja kirjutada hästi põhjalikult lahti oma äriplaan (vorm on ette antud) ning samuti koostada finantsprognooside tabel. Taotluse esitamine toimub Töötukassa iseteenindusportaalis ning otsus tehakse 30 päeva jooksul.

Vahva on see, et kui esimesel korral kohe positiivset vastust taotlusele saada ei õnnestu, siis on lubatud äriplaani täiendada ja uuesti hindamiseks esitada.

Kohaliku omavalitsuse Starditoetus - selle tingimused on piirkonniti erinevad ja paraku kõik KOV-id seda üldse ei paku, kuid igaks juhuks tasub kohalikust omavalitsusüksusest või nende veebilehelt järgi uurida. Eriti kui on plaan panustada oma äritegevusega just kohaliku kogukonna toimimisse - selliseid algatusi toetatakse suurema tõenäosusega.

EAS Starditoetus - saab taotleda kuni 3a vanune ettevõte ning toetuse piirmääraks on 20 000€, omaosaluse nõue vähemalt 20%. Vajalik samuti põhjaliku äriplaani ja finantsprognooside tabeli koostamine. Tänasel hetkel seda taotlusvooru veel avatud ei ole, kuid info selle kohta on leitav siit!

EAS innovatsiooniosak on võimalus koos kõrgkooli või laboriga otsida innovatiivseid lahendusi arengutakistustele, katsetada uusi tehnoloogiaid või materjale, viia läbi uuringuid andmebaasides jne. Toetuse suurus max 4000€, millest omaosalus 20%. Rohkem infot siin!

EAS arendusosaku eesmärk on  jätkata ja tihendada ettevõtjate koostööd ettevõtteväliste innovatsioonipartneritega. Toetuse suurus maksimaalselt 20 000€ ja omaosalus 30%. Loe edasi siit!

LEADER-programmi toetused - mõeldud maaelu edendamiseks ja maapiirkondade ettevõtluse toetamiseks. Vajalik samuti põhjalik taotlusprojekt koos finantsprognoosidega kokku panna ning saada esmane sobivuskinnitus kohalikult LEADER tegevusgrupilt. Alles seejärel saab esitada projekti hindamiseks PRIA-le, kes teeb toetusotsuse üldjuhul 60 päeva jooksul. 


Toetuste suurused ja omaosaluse määrad on erinevate programmide raames erinevad, kuid kindlasti on maksimummäärad eelnevatest siin nimekirjas välja toodud toetusvõimalustest suuremad. Nende toetusvoorude kohta saab infot kohalikust LEADER tegevusgrupilt. Viljandimaal on näiteks nendeks Mulgimaa Arenduskoda, Rohelise Jõemaa Koostekogu ning Võrtsjärve ühendus.


Toetusprojekte ja äriplaane on võimalik ise kirjutada või ka teenusena sisse osta. Ise kirjutades kindlasti konsulteeri enne taotluse esitamist mõne ettevõtlusnõustajaga (tasuta konsultatsiooni pakuvad maakondlikud arenduskeskused), et keegi värske pilguga asja üle loeks ja oma hinnangu annaks. 


Kui aga plaanid projektikirjutamise teenusena sisse osta, pead siiski arvestama, et päris mitte midagi tehes Sa ei pääse. Selleks, et Sinu visioon ka kellegi teise poolt kirjutatuna õigesti paberile jõuaks, on Sul vaja osata oma äriidee projektikirjutajale pulkadeni lahti seletada, oma tegevusvaldkonna eripärasid, tugevusi, nõrkusi, ohte välja tuua, peamisi konkurente mainida jne.


Me Infopesas oleme varasemalt aidanud kirjutada enamike nende erinevate ettevõtlustoetuste projekte! Pea kõik neist on saanud ka positiivse toetusotsuse. Nii et kui vajad ettevõtlustoetuse taotlemisel natuke või palju abi, võid meiega julgelt ühendust võtta :) Võid täita sellel lehel esmase tasuta konsultatsiooni vormi või saata kirja aadressil: infopesa(ät)infopesa.ee

23 views0 comments

Comments


bottom of page