Tihtipeale on ettevõtte alustamise üks keerulisemaid hetki ettevõttele nime valimine! Ja kui mõne ettevõtte puhul ei mängi ärinimi brändina suurt rolli, siis seda nime hakkad Sa ju siiski kasutama igapäevaselt nii asjaajamistes, telefonikõnedes kui ka erinevates dokumentides, äri kasvatamise eesmärgil tõenäoliselt ka suure levikuga turunduskanalites. Seetõttu on hea, kui oled selle enne piisavalt ja põhjalikult läbi mõelnud.
Sellest artiklist leiad:
Kas ettevõtte nimi = brändi nimi?
Ettevõtte juriidiline nimi võib, aga ei pea olema osa ettevõtte brändist! Väga sageli, kui ettevõttel on mitu erinevat tuntud bränditoodet, siis mängibki ettevõtte enda ärinimi pigem ebaolulist rolli. Väiksemate ja konkreetsema fookusega ettevõtete puhul on aga hästi valitud ettevõtte nimi juba ise üheks heaks potentsiaalseks tasuta turundusmeetodiks, mistõttu ei tasu seda sugugi tähelepanuta jätta.
Olulised mõttekohad ettevõtte nime valimisel:
Unikaalsus ja eristuvus - Vali ettevõttele nimi, mis on unikaalne ja eristub teistest. Väldi liiga üldiseid või tavalisi nimesid, mis võivad segi minna konkurentidega või olla juba hõivatud.
Lihtne hääldada ja kirjutada - Lihtne nimi muudab ettevõtte meeldejäävaks ja kergemini leitavaks. Kui ettevõtte nimi on lihtne hääldada ja kirjutada, siis jääb see potentsiaalsetele kliendidele kergemini meelde, et seda otsingumootoritesse sisestada.
Ettevõtte nime sobivus sihtrühmaga - Kellele sinu tooted või teenused on suunatud? Kas noortele või vanematele, tavainimesele või professionaalidele, ainult eestlastele või ka välisturgudele - sellest kõigest sõltub, millist laadi sõnu nimes kasutada (vabamaid, ametlikumaid) ja mis keeles ärinimi olla võiks (kodumaine eesti keel või rahvusvaheline inglisekeelne nimi). Ingliskeelne ärinimi on eestlastele tihti ebamugav keeleväänamine ning seega mugandatakse ta kiirelt mingiks muuks sõnaks. Heaks näiteks tanklakett Circle K, mis rahva suus on sirkel ja muud erinevad sõnad.
Ettevõtte nime täpse kuju valimine on oluline! Ettevõtte ametlik ärinimi saab olema täpselt sellisel kujul nagu Sina ta sinna äriregistrisse ettevõtet asutades kirjutad! Sõnade järjestus ning suur- ja väiketähtede kasutamine läheb arvesse! Nii et kui kirjutad OÜ Maalikunstnikud, MaaliKunstnikud OÜ või Maalikunstnikud osaühing - siis edaspidi tuleb seda sama kirjutamisviisi kasutama jäädagi. Meie soovitus on jätta ettevõtte õigusliku vormi täiend (OÜ, FIE, AS) ettevõtte nime järele.
Oluline! Kas digiturunduses on su valitud ettevõtte nimi vaba ja brändina kasutatav?
Tänapäeval on väga suur osa turundusest kolinud veebi ning seega on ülimalt oluline enne ettevõtte nime valiku otsutamist ja ettevõtte asutamist ära kontrollida, kas sinu ettevõtte nimega ee-lõpuline veebidomeen on saadaval ning ega ka sotsiaalmeedias sellenimelisi kontosid juba loodud pole!
Äriregistris ei pruugi olla sellenimelist ettevõtet küll veel asutatud, kuid keegi võis sellenimelise domeeni mingil muul eesmärgil või brändinimena kunagi endale juba ära soetada või sinu jaoks halvemal juhul ka aktiivselt kasutuses omada. Ja siis, kui sul ongi nüüd uus ja värske ettevõte selle nimega, millega hakkad usinasti turundust tegema - võib juhtuda, et kliendid satuvad sinu ettevõtte nime otsides hoopis sinna teise ettevõtte lehele.
Selliseid juhtumeid on üllatavalt palju ning kuigi sul on üldjuhul võimalik www.internet.ee teha päring, kellele su soovitud nimega domeen kuulub ning teha talle domeeni äraostmiseks hea pakkumine, siis võib see osutuda väga kulukaks või lihtsalt tühjaks vaevaks.
Samuti võib oma uuele ettevõttele sotsiaalmeedias kontot tegema hakates selguda, et see sama nimi on mõne välismaise tegelase või ettevõtte poolt juba kasutusel! Meie enda pea 7a tagasi asutatud Infopesa on suurepärane näide sellest - samanimeline on üks Peruu üsnagi tuntud plaadifirma, kel on Facebookis üle 22 tuhande jälgija :P Elu õppetunnid!
Ärinimele seatud piirangud Äriseadustiku kohaselt:
Ametlikust perspektiivist on Eestis ettevõtte ärinime valikule on seatud järgmised piirangud, millega tuleb arvestada, järgmised:
ärinimi peab sisaldama viidet ühingu õiguslikule vormile (näiteks "OÜ" või "osaühing" nime alguses või lõpus);
FIE ärinimi peab sisaldama ettevõtja ees- ja perekonnanime;
ärinimi ei tohi sisaldada isiku nime, kes ei ole täisühingu osanik, kes ei ole usaldusühingu täisosanik või kes ei ole füüsilisest isikust ettevõtja;
ärinimi peab olema selgesti eristatav teistest Eestis äriregistrisse kantud ja äriregistris broneeritud ärinimedest;
ärinimes ei tohi kasutada Eestis kaubamärgina kaitstavat sõnalist, tähelist või numbrilist tähist ilma kaubamärgi omaniku notariaalselt kinnitatud nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui ettevõtja tegutseb tegevusalal, mille suhtes kaubamärk ei ole kaitstud;
ärinimi ja tegevusala ei tohi olla omavahel vastuolus;
ärinimes ei või kasutada riigi või kohaliku omavalitsuse organite ja asutuste nimetusi;
välismaa äriühingu filiaali ärinimi peab koosnema äriühingu ärinimest ja sõnadest „Eesti filiaal“.
Kasuta ideede saamiseks ja variantide genereerimiseks tehisintellekti abi!
Kui sul endal ettevõtte nimeideid napib, siis tasub laiendada variantide valikut tehisintellekti abil! Chat GPT 3.5 (tasuta versiooni) näidisprompt (ülesandejuhis) võiks olla näiteks selline:
Aita mul mõelda välja nimi minu ettevõttele. Tegelen (siia kirjuta vabas vormis millega tegeled või tegelema hakata plaanid, milliseid teenuseid osutama). Nimi peab olema (professionaalne / noortepärane / välja mõeldud sõna / ühesõnaline / kahesõnaline / eestikeelne / ingliskeelne / sisaldama mingit kindlat sõna jne - lisa kõik sobilikud tingimused ritta). Pane iga nime lõppu sõna "OÜ". Anna (20) mõtet.
Sulgudes oleva teksti asemel lisa sobiv ja soovitud info. Kui esimese portsu tulemuste hulgas sobivaid variante pole, siis palu tal lihtsalt anda veel järgmised (20) mõtet. Ja uuesti ning uuesti kuni leidub midagi huvitavat või kuni tundub, et variandid hakkavad korduma. Alati võid ka lisatingimusi, kitsendusi/laiendusi juurde anda talle. Siin mõned näited Chat GPT poolt pakutud ettevõtte nime variantidest:
Ettevõtte plaanitava ärinime kontrollimine
Äriregistri teabesüsteemis on võimalik teha nimepäringut, kus sinu plaanitava ettevõtte nime võrreldakse registris juba olevate ärinimedega. Samuti on Patendiameti koduleheküljel võimalik teha päringut kaubamärkide andmebaasi.
Lõpliku otsuse ärinime eristatavuse ja sobivuse üle teeb äriregistri pidaja ning vajadusel saadab ettevõtte asutamise registrikande tagasi vajalike muudatuste tegemiseks.
Kas ettevõtte nime saab muuta ja kui keeruline ärinime muutmine on?
Jah, saab! Kuid lisaks äriregistrikande riigilõivule võib ärinime muutmisega kaasneda veel mitmeid oluliselt suuremaid kulusid. Juba varasema nimega tuntuse saavutanud ettevõtte puhul on koos nimemuutusega vaja sisuliselt ümber ehitada terve ettevõtte bränd. Sealhulgas logo, disain, koduleht. Tellida uued visiitkaardid ja turundusmaterjalid, kleebised, bännerid. Vahetada välja töötajate tööriiete logod jne.
Tihti tuleb teha kulukaid turunduskampaaniaid selleks, et kliendid nimevahetusega kursis oleksid ja sellega harjuksid - mitte kõik ei võta neid muutusi avasüli vastu. Meenub ehk, kui Eesti Post Omnivaks ümber kujundati ja sellega harjumine paljudel pikalt aega võttis?
Ja kuigi pikas perspektiivis ei olegi võimalik ettevõtte uusi suundi ja muutuste vajadusi ette näha, siis vähemalt esmase ettevõtte strateegia kohaselt võiks valida võimalikult sobiva nime.
Kui aga nimevahetus on siiski vajalik, siis tehnilise protsessina on selleks vaja esitada äriregistrile korrektselt vormistatud dokumendid!
Kuna ettevõtte ärinime muutmiseks tuleb teha muudatus osaühingu põhikirjas, siis esmalt on vaja muudatuse tegemiseks osanike otsust. Kui oled ettevõtte ainuomanik, siis saad selle dokumendi vormistada omaniku otsusena. Kui aga osanikering on laiem, siis on vaja kokku kutsuda osanike koosolek. Äriseadustiku kohaselt on põhikirja muudatuse jaoks vajalik 2/3 kohalolijate häältest, kui osaühing ise ei ole ette näinud suurremat häälteenamuse nõuet.
Äriregistrile tuleb esitada osanike otsus põhikirja muutmise kohta, osanike koosoleku protokoll või hääletusprotokoll ning põhikirja uus tekst. Samuti tasuda riigilõiv äriregistri muutmiskande eest 25 eurot.
Kokkuvõtteks võib öelda, et ettevõtte ärinime valik on päris oluline, kuna see on üldjuhul esimene asi, mida teie potentsiaalsed kliendid märkavad ja millega suhtlevad. Hästi valitud ettevõtte nimi võib aidata teil turul eristuda, luua usaldusväärset brändi identiteeti ja meelitada uusi kliente. Ehk siis nutikas ja loov nimevalik on üks päris hea ja soodne turundusstrateegia, mida ettevõte saab enda hüvanguks rakendada.
Kui vajad abi ettevõtte nime valikul, ettevõtte asutamisega või äriregistri muutmiskannete jaoks vajalike dokumentide koostamisega, siis võta meiega julgelt ühendust! Aitame rõõmuga :)
Infopesa - ettevõtlusmentorlus, ärinõustamine, ettevõtlustoetuste taotlemine, raamatupidamismentorlus ja mitmed muud teenused, millega saame Sulle ettevõtlusteekonnal nõu ja jõuga toeks olla!
NB! Esmane konsultatsioon meiega on alati tasuta! Selle kohta saad lugeda lähemalt siit!
Comments