top of page
  • Infopesa OÃœ

Kas alustav ettevõtja saab ja võib oma raamatupidamist ise teha?

Oma alustava ettevõtte raamatupidamisega ise tegelemisel on nii võimalusi kui ka ohte. 

Võimalused:


  • Kulude kokkuhoid - raamatupidamist esialgu ise tehes saab suunata rahalisi ressursse äritegevuse käimasaamisele ja turundusele. 

  • Isiklik kontroll ettevõtte finantside üle, parem arusaam e/v rahavoogude, kulude ja tulude üle ning seega võimalus teha paremaid strateegilisi otsuseid e/v tuleviku osas.


Ohud:


  • Puudulikud teadmised võivad viia vigade tegemiseni, mis omakorda võib kaasa tuua õiguslikke või maksualaseid probleeme. 

  • Energia suunamine ise raamatupidamise tegemisele võib vähendada aega ja energiat, mis oleks võinud minna äritegevuse arendamisele ja kasvule.


Loe edasi meie mõtetest sellel teemal :)


Oma alustava ettevõtte raamatupidamist saab ka ise edukalt teha, kui keegi kogenud raamatupidaja või mentor sulle toeks on.

Ettevõtet asutades on Sul ilmselt kindel nägemus, millist teenust sa oma kliendile pakkuma hakkad ning tõenäoliselt koos sellega ka olemas veendumus, et seda hästi ja kvaliteetselt teha suudad. Kõik super! Aga ettevõtluse peategevuse juurde kuuluvad alati ka need muud kõrvaltegevused, ilma milleta ettevõte toimida ei saa ning mille hirmus ettevõtlusega tegelemisest vahel üldse loobutakse.


Üks asjust, mida ettevõtlusega alustamise juures peljatakse on raamatupidamine. Sellega seonduvate õiguslike nõuete ja esmapilgul keerukate protseduuride tõttu võib tunduda, et tegemist on vaid spetsialisti pärusmaaga, kes tuleb kohe endale siis ettevõttesse tööle võtta ja hakata talle kohe vähemalt Eesti keskmist palka maksma!? Õnneks nii hull asi tegelikkuses ei ole!


Alustava ettevõtte raamatupidamislik maht on üldjuhul esialgu väga väike ning seega kui soovid selle teenuse sisse osta, siis neid teenusepakkujaid on hulgim! Facebookis on grupp nimega Raamatupidamine, majandusarvestus ja maksundus ning tehes seal postituse raamatupidamisteenuse osutaja otsimiseks, saad pakkumisi tõenäoliselt mitukümmend (kui mitte sadakond).


Samas kui su enda ettevõtlusteekonna alguses ei hõiva põhitegevus veel kogu sinu tööaega ning sul on huvi ja pealehakkamist ise end raamatupidamislike üldpõhimõtetega kurssi viia, siis meie väga julgustame ettevõtjaid vähemalt esialgu proovima oma raamatupidamist ise teha.  


Selleks on mitmeid põhjuseid:


  • Kulude kokkuhoid raamatupidaja igakuiselt töötasult ja võimalus suunata see raha klientide leidmisesse, turundusse ja äri kasvatamisse.

  • Saad ise selgeks raamatupidamislikud põhitõed ja nõuded ning oled seeläbi tulevikus teadlikum klient või tööandja endale raamatupidajat või teenusepakkujat valides. 

  • Olles ise kursis oma raamatupidamise jooksva igakuise mahu ja nüanssidega on väiksem tõenäosus, et maksad tulevikus oma teenusepakkujale üle või ka vastupidi - mõistad täpselt, miks teenuse eest just sellist hinda maksma peab. 

  • Osates kasutada raamatupidamisprogrammi põhi- ja päringufunktsioone saad igal ajahetkel omada ülevaadet ettevõtte rahalise seisu üle. Sedasi teed teadlikumaid otsuseid oma ettevõtte hüvanguks.

  • Raamatupidajal on oluliselt keerulisem sinu tagant varastada, kui sul on teadmised ja oskused asjadel jooksvalt silma peal hoida, sisestatud dokumente sirvida, vahearuandeid genereerida jne. Jah, veidi sünge väljavaade ja 99,9% raamatupidajastest on tublid ning ausad tegijad. Aga selle 0,1% otsa sattununa võib see sinu ettevõtte edu täielikult rikkuda. 


Kuidas otsustada või alustada? Kindlasti tuleb kasuks, kui võtad selleks mõnelt spetsialistilt eelnevalt konsultatsiooni. Saad vastused kõigile oma kogunenud küsimustele ning juhised, kuidas kõige lihtsamalt ja mugavamalt oma raamatupidamist ise teha ja igapäevaselt joonel hoida. Kui sul on asjad jooksvalt kõik korras hoitud, siis saab spetsialist lihtsa vaevaga kord aastas sinu ettevõtte aastaaruande kokku panna või sinu tehtu üle kontrollida ning kulu sellele on minimaalne.


Samamoodi võib selle konsultatsiooni käigus ka selguda, et sõnad: ostuarve, müügiarve, käibemaks, käibemaksudeklaratsioon ja TSD tekitavad sul õudusvärinaid ning sa eelistad siiski pigem panna kogu energia põhitegevusse, et saaksid oma tublile raamatupidajale kogu selle raske koorma igaveseks üle anda. Ka see on täiesti okei! Peaasi, et see on teadlik valik, eksole!


Kui see kõik eelnev aga julgustas Sind oma ettevõtte raamatupidamise tegemist ise proovima ning tunned et vajaksid varuks kogenud raamatupidajast mentorit või nõustajat, kellelt kõhkluste või küsimuste korral alati üle küsida, siis meil siin Infopesas Ailil on raamatupidamise väga pikaajaline kogemus! Ta on aastate jooksul olnud nii ökonomist, pearaamatupidaja kui ka finantsalajuhataja erinevates ettevõtetes ja asutustest. Tänaseni hoiab ta väga mitmete väikeettevõtete raamatupidamist ise korrektselt joonel või nõustab ja mentordab ettevõtjat jooksvalt isetegemises.


Nii et julgustame Sind meie raamatupidamisteemade konsultatsiooni tulema või ka pikaajalisemat mentorlust kaaluma. Esimene konsultatsioon on tasuta nii et saad sedasi enne isiklikult veenduda, et oskuseid ja teadmisi jagamiseks on meil piisavalt. Ja pole vahet millisest Eesti otsast abi saada soovid, meil on mitmeid raamatupidamise kliente, kellele nõu ja jõuga abiks olemegi digitaalselt ja üle veebi - kõik toimib suurepäraselt!


NB! Lisaks raamatupidamismentorlusele pakume ka võimalust raamatupidamise praktikakohaks. Tegemist on sisuliselt samuti mentorluseteenusega ehk siis see on praktikandi jaoks tasuline teenus. Annab see aga suurepärase võimaluse väga kogenud spetsialisti käe all omandada erinevaid vajalikke raamatupidamise, dokumendihalduse ja ettevõtlusteemade teadmisi ning see investeering tasub tulevikus kindlasti ära. 


Meie teenustest saad täpsemalt lugeda siin!

Tasuta konsultatsiooni päringu vormi saad täita siin! 

Või kirjuta meile vabas vormis infopesa(ät)infopesa.ee

12 views0 comments
bottom of page