top of page
  • Infopesa OÜ

Ettevõtlusega alustamine - kuidas leida julgus?

Updated: Feb 25

Ettevõtlusega alustamine tundub tihtipeale suur ja hirmutav samm. Justkui kaasneks sellega igavene pühendumiskohustus, seotus ja vastutus. Tegelikult on Eestis ettevõtlusega tegelemine tehtud üsnagi lihtsaks ja tõesõna, igaüks, kel vähegi tahet ja pealehakkamist, see võib julgelt proovida.


Ettevõtlus ei pea ka alati olema täistöökoht ja elatusallikas, vaid võib olla hoopis vahva hobi ja elustiili osa või palgatööle väikse lisatulu toojaks. Ehk siis ettevõtlusesse ei pea hüppama üleni sisse, seda võib ka algselt ainult natuke varbaotsaga proovida ja katsetada :) Selles artiklis jagame mõningaid mõtteid ja teemasid ja soovitusi seoses ettevõtlusmaailmaga tutvumisega.


Open silt klaasuksel! Ettevõtlusega alustamine!

Ettevõtlusega alustamiseni jõutakse enamjaolt kahte erinevat teed pidi:


On ühed, kellel on sisemine suur soov ja unistus saada ettevõtjaks, olla oma aja peremees, teha asju omamoodi ja omas tempos, omada seda ettevõtja sotsiaalset staatust. Kuna eraettevõtlus kui teema neid huvitab, siis tõenäoliselt on nad ettevõtlusmaastikuga ja sealse raamistikuga ning kaasnevate võimaluste ja ohtudega juba eelnevalt kursis. Tihtipeale lükkab nende ettevõtte loomist edasi pigem konkreetse äriidee puudumine või lihtsalt julgus alustada.


Ja siis on teised, kellel kuidagi orgaaniliselt (tihtipeale isiklikust vajadusest või huvist) on tekkinud mingi teenus või toode, mida nad pakuvad. Esialgu enamjaolt lähedastele ja tuttavatele, kuni mingi hetk selgub, et hädasti on vaja luua selle ümber ka reaalne ettevõte, juriidiline keha. Selleks, et hakata protsessi efektiivsemaks muutma ja süstematiseerima. Et luua tootele või teenusele ametlik bränd ja seda seeläbi laiemalt turundada. Et kasvada ja laieneda ning loomulikult ka riske hajutada. 


Need kaks ettevõtjatüüpi on ilmselt ka oma isikuomadustelt üsna erinevad ning vajavad ettevõtlusteekonna alguses ka mõneti erineva sisuga tuge. Ühed vajavad abi oma äriidee kujundamiseks, väljatöötamiseks ja testimiseks, teised aga just selle juriidilise kehaga seonduvate bürokraatlike toimingute selgeksaamiseks. Samas väga paljudes teemades on ka vajadused kattuvad ning seda eelkõige just vähese isikliku ettevõtluskogemuse tõttu moraalse toe puudumine.


Kõige suurem tugi ja abistaja ettevõtlusega alustamisel on see, kui tutvusringkonnas on teisigi ettevõtjaid. Nähes kellegi ettevõtlusteekonda lähedalt kõrvalt saab üsna kiirelt selgeks, kas see on miskit sellist, mida ise ka proovida sooviks. Samuti on alati palju julgem alustada, kui on olemas keegi, kelle käest vajadusel nõu küsida.


Väga paljud ettevõtjad on leidnud motivatsiooni ka teiste ettevõtluslugude lugemisest ja kuulamisest. On ääretult inspireeriv näha/kuulda/lugeda, kuidas teisedki on alustanud täiesti nullist ja jõudnud eduni. Eriti julgustav on see, kui tänased edukad ettevõtjad räägivad väga avameelselt ka oma eelnevatest mitte-edukatest ettevõtluskatsetustest ja õppetundidest. Mitte iga ettevõtlusalgatus ei lõppe ju alati eduga! Ei peagi! Aga nende katsetuste ja ebaõnnestunud protsesside läbi omandatud õppetunnid ja teadmised ning oskused on hindamatu väärtusega edaspidiseks. Ega ilmaasjata ei ole nii kuulus see ütlus: "mineviku si*t on tuleviku väetiseks". 


Kui ettevõtlusega alustamine on Sinu jaoks huvipakkuv teema, kuid kõhklused, kahtlused ja hirmud lükkavad seda muudkui edasi, siis minu soovitused inspiratsiooni, motivatsiooni ja julguse kogumiseks on järgmised:


  • Kõige esimese sammuna oleks hea iseenda jaoks mõttes või paberil kaardistada oma soovid ja takistused. Mida Sa tahaksid luua ja mis on need Sinu jaoks kõige suuremad takistused hetkel. Kui saad selgeks takistuse olemuse (olgu see siis kas raha, teadmiste, julguse või millegi muu puudumine), siis saab ka tekitada plaani ja tegevuskava selle konkreetse takistuse ületamiseks. 

  • Vii end aegamööda kurssi erinevate ettevõtlusteemadega. Hirmu tekitab kõige rohkem teadmatus. Mida rohkem saab asi selgemaks, seda vähem on põhjust karta. Kui ettevõtlusteema tundub täiesti võõras, siis tasuks alustada mõnest üldisemast ettevõtluskoolitusest, mis pakub laiapõhjalise teadmistepagasi kõikidest ettevõtlusega seotud peamistest teemadest. Oma tulevastes postitustes tutvustame ka mitmeid tasuta võimalusi end neil teemadel koolitada. 

  • Inspiratsiooniks ja julgustuse saamiseks soovitan väga lugeda, vaadata või kuulata teiste ettevõtjate lugusid. On ilmunud raamatuid, on ettevõtlusblogisid, meediaartikleid, podcaste ja isegi youtube videosid. Nii paljud ettevõtjad lahkelt jagavad oma teekonda ja kogemusi ning neist saab väga palju õppida ja julgustust koguda. 

  • Leia enda ümber teisi ettevõtjaid. Kui lähiringkonnas ei ole, siis tasub väisata erinevaid üritusi, koolitusi ja ka veebigruppe, kus sarnaste huvidega inimesed kokku käivad. Eriti hästi on, kui õnnestub kokku panna või asuda osalejaks mõnes loodavas ettevõtlusega alustamise teemalises mastermind grupis (kui Sa ei tea, mis on mastermind grupp, siis Kristi Saare blogist leiab hea artikli selle kohta). Sedasi koos üksteist innustades ja teadmiste lünki täites on palju julgeim neid esimesi samme teha. 

  • Kui aga oled eestlaslikult tagasihoidlik ja niisama kergelt uusi kontakte ja tutvuseid luua ei meeldi, siis tasub vaadata ka mentorite, coachide ja nõustajate poole. Ka riikliku finantseeringuga ettevõtjate mentorlusgrupid on täitsa olemas.


Reaalsus on, et kõige raskem osa ettevõtlusest on see, kui seda teha ihuüksi. Inimlikult me ei ole võimelised olema ühtviisi osavad ja oskajad igas valdkonnas, teadlik ning teadlik korraga kõigest, mida ettevõtluses vaja teada on. Seega ümbritsev keskkond ja inimesed mängivad väga suurt rolli. 


Kui tunned, et tahaksid kellegagi ettevõtlusteemadel mõtteid põrgatada ja sealjuures ka oma murekohtadele ja küsimustele vastuseid saada, siis selle jaoks me siin Infopesas olemas olemegi! Meie soov on olla Sulle Sinu ettevõtlusteekonnal nõu ja jõuga toeks. Esimene konsultatsioon meiega on alati tasuta nii et kaotada pole midagi. Loe lähemalt tasuta konsultatsioonist siit!

11 views0 comments

Kommentare


bottom of page